Sprawdź jaki masz rodzaj cery
NORMALNA jest cielistoróżowa, gładka, jędrna, napięta, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne (takie jak wiatr, słońce, mróz) oraz na wodę i mydło. Nie ma problemu z łuszczeniem i zaskórnikami.
TŁUSTA ma kolor szarożółty, jest słabo ukrwiona, zazwyczaj ma rozszerzone pory z zaskórnikami. Na czynniki atmosferyczne oraz wodę i mydło reaguje dobrze, nie sprawia kłopotów. Na długo utrzymuje gładkość, starzeje się znacznie później niż skóra sucha, często dotyką ją trądzik ze względu na aktywność gruczołów łojowych.
SUCHA ma z reguły jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna. Ma skłonności do łuszczenia i rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jest wrażliwa na wodę i mydło – reaguje zaczerwienieniem, podrażnieniem. Bardzo szybko mogą pojawić się pierwsze zmarszczki.
MIESZANA posiada cechy dwóch rodzajów skóry: w strefie T jest tłusta a w pozostałej części sucha. Ma skłonność do łojotoku i jest wrażliwa na wodę i mydło, co może objawiać się pieczeniem i zaczerwienieniem.
WRAŻLIWA można ją poznać po tym, że po umyciu pojawia się uczucie ściągania i pieczenia. Należy o nią szczególnie dbać i powstrzymywać utratę wilgoci.
TRĄDZIKOWA to bardzo problematyczna cera, często spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Panie bardzo często używają ciężkich podkładów aby zakryć widoczne uszkodzenia skóry, jednak należy pamiętać, że takie produkty zapychają pory.
NACZYNKOWA pierwsze objawy posiadania takiej cery to tzw. rumieńce, związana jest z kruchością naczyń krwionośnych, które mają tendencję do pękania. Należy unikać picia dużych ilości alkoholu, kawy, mocnej herbaty oraz spożywania ostrych przypraw.